sobota, 5 stycznia 2019

Speleo- Zwiad

Kochanów. Kilkusetosobowa wieś łańcuchowa w gminie Kamienna Góra na Dolnym Śląsku. Do roku 1945 funkcjonowała jako niemiecki Trautliebersdorf, w którym, jeszcze w połowie XIX wieku funkcjonowało 12 okolicznych kamieniołomów, kościół, szkoła, karczma z gorzelnią, młyn wodny i 11 wapienników. A większość mieszkańców zajmowała się oprócz rolnictwa także tkactwem domowym. Obecnie przez nielicznych amatorów prowincjonalnego krajobrazu osada ta rozpoznawana jest wyłącznie, jako miejsce posiadające "w krzakach pod lasem" średniowieczny "stół sędziowski" z kamiennymi krzesłami, który służył sędziom sądów wiejskich a także kościelnych do rozpatrywania sporów publicznych pod gołym niebem.
Jednak większość z tych ludzi nie jest świadoma faktu, że w bezpośrednim sąsiedztwie, bo zaledwie 250 m na północ od "stołu", w kępie wysokich drzew, pomiędzy wzgórzami Czerep (581m n.p.m.) i Trębna (590m n.p.m.) istnieje gęsta sieć tuneli i komór jaskiniowych (6 jaskiń pseudokrasowych: Rozdroże, Równoległa, Zawaliskowa, Prosta, Z Filarami, Z Rondami) oraz VIII bezimiennych schronisk podskalnych, z czego Jaskinia z Filarami, która współtworzy system jaskiniowy z Jaskinią Prostą- jest drugą pod względem długości jaskinią w Sudetach! A łączna rozpiętość rozpoznanych korytarzy tego kompleksu wynosi 727 m.
----[powyższe plany jaskiń oraz fotografia stalagmitów pochodzi z bloga DZIKIE SUDETY autorstwa Jana Wieczorka]---- Mniej znaczące schroniska znajdują się również, tuż przy drodze z Kochanowa do Mieroszowa. Poniżej domu nr 35, na lewym brzegu Kochanówki, gdzie w litej skale znajduje się Schronisko w Kochanowie I (11m dł.), Schronisko w Kochanowie IX (4m dł.) i Jaskinia Rozkuta (40m dł.)- powstała w znacznym stopniu za sprawą eksploatacji dolomitu. Moja osobista eksploracja Jaskiń Kochanowskich miała miejsce 28 stycznia 2018 roku. I jak dotąd jest ona największym speleo-rozpoznaniem w jakim wziąłem udział.