niedziela, 6 stycznia 2019

Dolní Věstonice

Dawniej miasteczko Unter Wisternitz.Obecnie wieś i gmina na Morawach w Czechach. Położona 10 km na północ od Mikulova, u podnóża Wzgórz Pawłowskich, na południowym brzegu zbiorników wodnych Nové Mlýny II i Nové Mlýny III.
Niemal całą wschodnią część gminy zajmują tworzone tam od niespełna trzystu lat winiarnie, przez co miejsce to nazywane jest Morawską lub Słowiańską Toskanią. To w tym miejscu znajduje się jedno z najbardziej rozpoznawalnych stanowisk archeologicznych w Europie Środkowej. Stąd również pochodzi najstarszy przedmiot artystyczny z ceramiki na świecie, tak zwana Wenus z Věstonic lub inaczej – Wenus z Moraw, paleolityczna figurka nagiej kobiety, datowana na 29 000 – 25 000 lat p.n.e. (kultura grawecka). Figurkę znaleziono 13 lipca 1925 roku w warstwie popiołu. Była przełamana na dwie części leżące w odległości 10 cm od siebie. Posiada wysokość 11,5 cm, szerokość 4,4 cm. Na stanowisku tym znaleziono również figurki zwierząt: niedźwiedzia, lwa, mamuta, konia, lisa, nosorożca i sowy oraz ponad 2000 kawałków przepalonej gliny. Badaniami kierował profesor Karel Absolon ["czeski Józef Kostrzewski"].
Tuż obok Věstonic, u wschodniego podnóża najwyższego szczytu Pálava- Děvin (550 m n.p.m.) znajduje się wieś Pavlov z nowoczesnym Archeoparkiem wzniesionym na miejscu odnalezienia górno paleolitycznej osady łowców mamutów.
Na miejscu, oprócz klasycznej muzealnej instalacji znalezisk archeologicznych każdy zwiedzający spotka się z nowoczesnymi technikami audiowizualnymi (film, videomapping, animacja). Stałą częścią ekspozycji jest także wykopalisko in-situ. W tym przypadku będą to fragmenty kości prehistorycznych zwierząt, ognia, oraz pochówku ludzkiego, które nie zostały przemieszczone z miejsca, w którym zostały odkryte.
Foto>Ir.Pi.