środa, 26 października 2011

GEORGIA : Różne - PIĘĆ







Foto: Ir. Pi.

GEORGIA : Różne - CZTERY






Foto: Kinga Bacewicz

GEORGIA : Różne - TRZY







foto: Kinga Bacewicz

GEORGIA : Różne - DWA







foto: Kinga Bacewicz

GEORGIA : Różne - RAZ







foto: Ir. Pi. i Kinga Bacewicz

niedziela, 9 października 2011

ZAPAMIĘTANIE RAJU



Cytat:
- Powiedz, w czym jesteście od nas lepsi?- dopytywał Ali.-Wy,Europejczycy, ludzie Zachodu? U nas na przykład nie ma domów dziecka ani domów starców. Dzieckiem i starcem zawsze zajmą się krewni, a gdy ich zabraknie, sąsiedzi. Prawie nie mamy rozwodów, bo małżeństwo aranżują rodzice, kto będzie odpowiednią partią, i sprawdzili,jaką opinią cieszy się tamten dom. Wolność wyboru? A do czego ona prowadzi, jeśli u was połowa małżeństw rozpada się i dzieci rosną bez ojca,bez matki? Zresztą, co ta za wolny wybór, młody człowiek nie myśli głową. Tak, może jesteście bogatsi, ale czy szczęśliwsi?

Wojciech Górecki, TOAST ZA PRZODKÓW



A ja powiem tak:
Jeśli istnieje Raj Na Ziemi, to tak właśnie wygląda... Jego stolicą jest trawiasta Góra Gergeti, zwieńczona kościołem z kamieni. Ale nie jest to Niebo z filmów dla dzieci, pełne błękitu i puszystej przestrzeni, w którym anioły nie brudzą sobie skrzydeł, lecz teren wypełniony powierzchniami trudnymi do uczłowieczenia... Tylko, kto do Nieba wkracza bez wysiłku?

Wschodnia TURCJA




Foto: Ir. Pi.

Republika SAKARTWELO







"Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli (liczba mnoga - Kartwelebi). Nazwa Sakartwelo oznacza więc kraj Kartlów i jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Słowo „Kartweli” wywodzi się od mitycznego Kartlosa – protoplasty narodu Gruzińskiego"

"Pochodzenie terminu Gruzja, używanego w języku polskim oraz w innych językach środkowej i wschodniej Europy, jest przedmiotem sporów. Prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa "gurzy", arabskiego "gurdży" lub perskiego "gordżi" oznaczających mniej więcej "siłę walczącą z islamem". W większości języków zachodniej i południowej Europy popularne są nazwy dla których pierwowzorem była grecka "Georgia". Jej etymologia również nie jest jasna. Jedna z hipotez głosi, że źródłem również mogły być wymienione wyżej określenia muzułmańskich sąsiadów. Sami Gruzini najchętniej tłumaczą rodowód określenia Georgia greckim "geo", które ma oznaczać "ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu" albo "osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem"".

POWRÓT







"Jedna z legend mówi, że: kiedy Pan Bóg rozdzielał Ziemię między poszczególne narody, zachował dla siebie najpiękniejszy kawałek. Kiedy już skończył, okazało się, że pominął Gruzinów, którzy w tym czasie pili wino za jego zdrowie. Cóż było robić - musiał im oddać swój wymarzony zakątek".

SZALEŃCY i ZDOBYWCY







Mieliśmy wtedy więcej szczęścia niż doświadczenia...70 m od szczytu pękły mi raki...W drodze na górę parokrotnie zaburzał się mój oddech i byłem bliski wkroczenia na ścieżkę histerii... Ciału brakowało słońca, choć nad głową było go pełno...... Na wierzchołku, batonika śniadaniowego rozbijałem czekanem, a schodzenie spowite było mgłą, szczelinami lodowymi i zajęło więcej czasu, niż wchodzenie... Do teraz nie czuję, tak w pełni sprawnie, swojej lewej dłoni... Lewe kolano też jest przemęczone i długo jeszcze będzie pamiętać, że na Kazbek nie wchodzi się, jak do sklepu z pocztówkami, gdzieś w Zakopanem... Ale tylko ci, co tak jak my- nie spadli z tej góry, wiedzą, że warto było zaryzykować;)

[ Kazbek jest trzecim w kolejności najwyższym szczytem Gruzji. Po Szhara (5201m) i Djangi-Tau (5058). A 6 na Kaukazie] .

MARSZ NA KAZBEK







Góra Kazbek (gruz.: მყინვარწვერი, Mkinwarcweri -- Lodowy Szczyt), jeden z najwyższych szczytów Gruzji o wysokości 5047 m n.p.m., położony we wschodniej części centralnego Kaukazu, na granicy z Północną Osetią-Alanią.

Według legendy, to właśnie Kazbek jest miejscem w którym został przykuty do skały Prometeusz. Usłyszawszy o tym pewien Smok, stary wróg Prometeusza, postanowił wybrać się tam i go zgładzić. Jednak w nieznany sposób, smok został zamieniony w kamień - zwany dziś Skałami Smoka. Inna legenda z kolei głosi, że w klasztorze znajdującym się na wysokości 3800 m n.p.m. (na 80. metrowej skalnej ścianie) znajduje się podarowany przez św. Józefa, fragment namiotu Abrahama. Mówi się też, że Prometeusz, w Gruzji zwany Amiranim, został uwięziony właśnie w okolicach Kazbeka, za kradzież i ofiarowanie ludziom ognia oraz za ujawnienie … tajemnej receptury produkcji wspaniałego gruzińskiego wina.

Kazbek leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus (5642 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4492 m n.p.m.). Jest drzemiącym wulkanem zbudowanym z law trachitowych. Ostatnie ...erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry (solfatary). Przypuszczalnie, zerwanie się Lodowca Kolka w 2002 r. było spowodowane przez wyrzut znacznych ilości tego typu gorących gazów bogatych w związki siarki. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km². Po stronie gruzińskiej znajduje się lodowiec Gergeti, zwany również Ordzweri.

Około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie Gruzińska Droga Wojenna oraz leży miasto Stepancminda (do niedawna: Kazbegi). Na południowych stokach gór znajduje się dawna stacja meteorologiczna, która w sezonie letnim pełni rolę komercyjnego schroniska dla alpinistów. Droga do stacji wiedzie przez lodowiec Gergeti i niesie ze sobą zagrożenie szczelinami.

Pierwszego wejścia dokonali w 1868 roku D. W. Freshfield, A. W. Moore, i C. Tucker. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października. Z uwagi na znaczne nachylenie stoków (nawet do 60 stopni) Kazbek jest górą znacznie trudniejszą niż popularny Elbrus. W lutym 2006 na Kazbeku zginęli dwaj polscy księża-alpiniści, Dariusz Sańko i Szymon Klimaszewski.

Tyle Wikipedia...

28 września 2011 roku zdobyłem ją Ja- IR.PI.75, w towarzystwie Kingi Bacewicz, oraz Krzysztofa, o nazwisku mi nieznanym, i psa- przybłędy, którego pozwoliłem sobie nazwać- KAZBEK!

Schronisko BETHLEMI HUT






Stara sowiecka baza meteo, obecnie schronisko- BETHLEMI HUT- leży na 3653 m npm. Wystarczy usiąść na ławce, tuż przed nią, by zobaczyć ''stół z chmur'':)